

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 20 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 2 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 400 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 132 A |
| Schedule B | 8541300080 |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 500 V |
| On-State Voltage | 1.75 V |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| On-State RMS Current - It RMS | 12 A |
| Gate Trigger Current - Igt | 15 mA |
| On-State Current | 12 A |
Stock: 955
Distributors
pcbx
Unit Price$0.78710
Ext.Price$0.78710
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.78710 | $0.78710 |
| 10 | $0.72116 | $7.21160 |
| 25 | $0.66074 | $16.51850 |
| 50 | $0.60538 | $30.26900 |
| 100 | $0.54241 | $54.24100 |
| 300 | $0.48599 | $145.79700 |
| 500 | $0.43543 | $217.71500 |
| 1000 | $0.41172 | $411.72000 |
| 3000 | $0.38930 | $1167.90000 |
| 5000 | $0.36809 | $1840.45000 |
